• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Gebelik ve Oruç

Gebelik beslenmenin önemli olduğu olduğu bir dönemdir. Enerji tüketimi vitamin, mineral ve artan protein ihtiyacı nedeniyle iyi bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Hamile kadının oruç tutması sakıncalı mı?

Anne adayının oruç tutması gerek kendi sağlığı ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çeşitli riskler taşıyabilir.

Hamileler oruçtan neden olumsuz etkilenir?

Uzun süreli açlık saatleri olumsuz etkileyebilir. Özellikle kan şekerinin düşmesine bağlı halsizlik, baş ağrısı, sinirlilik gibi problemler yaratabilir. Mide şikayeti olan hastalarda asit üretimi artarak mide şikayetlerinin artmasına neden olabilir.

Açlık hamilelere normal kişilere göre neden fazla etkiler?

Özellikle 3 aydan donra kan şeker düzeyi gebelik öncesine göre inişli çıkışlıdır. Yemek sonrası kan şekeri hızla yükselebileceği gibi açlık dönemlerinde daha çabuk düşebilir. Gebelik sırasında sık sık küçük miktarda yemek önerilir. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında bulantı uzun süren açlıklarla çok daha kötü bir hal alabilir.

Oruç tutan gebeler iyi beslenmez ise ne olur?

Yetersiz sıvı alımına bağlı idrar yolu enfeksiyonları, şişlikler , kansızlık, diş problemleri, düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken doğum, uzun süren açlığa bağlı mide asitinde artma, mide yanması ve ekşime gibi problemler olur.

Oruç tutan anne adayları tutmayanlara göre daha fazla kilo alırlar mı?

Uzun süren açlık beraberinde metabolizmanın hızını düşürür. Kadının hareket kabiliyetini azaltır. Daha az kalori harcanmasına neden olur ki bu da kişiye kilo alarak geri döner. Ayrıca akşam yenilen yemekler sindirim problemi yaratır.

Oruç tutma durumunda su içilmemesi hamileleri nasıl etkiler?

Özellikle sıcak günlerde su kaybı, normal kadınlara göre daha fazla artar. Su alamamaları bayılma ve düşmelere neden olur.

Hamilelik döneminde tutulan oruç anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?

Çocuğun içinde bulunduğu amniyotik sıvının azalması çocuk hareketlerinde azalma yapar. Bebeklerde düşük kilolu doğumlara sebep olur. Ayrıca uzun süreli açlık sonucu mevcut olan yağ dokusu yıkılarak keton (yıkım maddeleri) oluşumuna neden olur. Bu da bebeğin beyin fonksiyonlarını etkileyebilir.

Hangi durumlarda hamilelerin hiçbir şekilde oruç tutmamaları gerekir?

Anne adayı şeker hastalığı, gebelik şekeri, yüksek tansiyon gibi sorunlar varsa aç kalmamalıdır. Mide ülseri olanlar, karaciğer hastaları ve ishal şikayeti olanlar tutmamalıdır.

Oruç tutan gebeler extra vitamin alması yararlı mıdır?

Gebelikte aldığı vitaminler dışında gereksinimi yoktur.

Kaynak: Zekai Tahir Burak Hastanesi

f t g m