• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

LOKUM TESTİ

LOKUM TESTİ


(4 yaşında geleceği söyleyen test)


4-5-6 yaşındaki çocuğu masaya oturtuyorsunuz.tabağına bir tanelokum (marşmellow ) koyup 10 dk işim var, istersen lokumu yiyebilirsin ama yemeyip beni beklersen 1 tane daha lokum kazanıcaksın , böylece 2 lokum yiyebilirsin deyip çıkıyorsun.Beklemeyip tabaktaki 1 lokumu yiyenleri ve bekleyip 2 lokumu yiyenlerin farkı;

Peki ya bu çocuklar büyüdüğün de ne oluyor? 15yıl sonra tekrar bu çocukları buluyorlar Bu araştırmayı çocuklar küçükken yapıp sonra zevki erteleyebilenler ve erteleyemeyenler arasındaki akademik açıdan başarı durumuna bakılıyor. Sonuçlar oldukça çarpıcı. Bu testi geçen ve zevki erteleyebilen çocuklar erteleyemeyenlere göre akademik açıdan daha başarılı.

Güdülerini erteleyebilenler aslında ,kendini kontrol edebilme becerisi, beklerse daha iyisini kazanmanın mantıklı olduğunu düşünüp karar verebilme becerisini göstermesi bekleniyor..

Dört yaşında baştan çıkmaya karşı koyanlar; ergenliğe ulaştığında sosyal açıdan daha yeterli, kişisel olarak etkili, kendini ortaya koyabilen, hayatta karşılaştığı açmazlarla daha iyi mücadele eden, stresli durumlarda çözülmeyen, baskı altında aklı karışmayan, mücadeleden kaçmayan, Kendine güvenen ve güvenilir olan gençler olmuşlardı.

Çocuklardan lokumu hemen yiyenler ise; sosyal temastan kaçınan, inatçı ve kararsız davranan, açmazlar karşısında kolayca sinirlenen, kendilerini değersiz gören, hep yeteri kadar almadığından yakınan, insanlara güvenmeyen, kıskanç, sinirlendiğinde aşırı tepkiler veren ve kavga etmeye daha yatkın gençler olduğu görülmüştür…

Bu test yapıldığında hani o hep sürekli söylediğimiz ‘’önce eğitim şart’’ dediğimiz örgün eğitim henüz başlamamış. Atalarımızın söylediği’’ 7,sinde neyse 70 inde de odur ‘’sözü aynı noktayı işaret ediyor. Okul öncesi çocuk eğitimini…montesori, walfard ,regio emilo yok efendim ferber yöndemi. Ağlamaktan fıtık olsa da kendi yatağında yatacak denilsede.,doğruların her 20 yılda değiştiği bu dünyada. Naçizane kendimce, şu 2-3 prensibin benimsenmesi gerektiğini düşünüyorum.


-Tertip (düzen disiplin,gündelik ritüeller) 2,5 yaşlarından itibaren
- Beklemeyi öğretmek (bazen isteklerin hemen karşılanmadan sıralı düşünme yöntemini uygulamak) 3 yaştan itibaren
-Merak duygusunu sürekli beslemek (3 yaşına kadar,çok az’’dur, yapma, hayır, sakın vs gibi sınırlayıcı kelimeler kullanmamak.

 

Doctor Naturel

f t g m