• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

ÇOCUKLARA SAKİNLİĞİ ÖĞRETMENİN 7 YOLU

Anne-baba olarak, çocuklarınıza hayattaki en iyi başlangıcı sunmak için bıkmadan usanmadan çalışıyorsunuz. Tüm çocukların öğrenmesi gereken hayat becerilerinden biri sakinlik ve hayatın güçlüklerini ve stresini yönetebilme becerisidir. Çocuklarda bu yetenekleri geliştiren temel faktör, çoğu uzmanın belirttiği tek anahtar – sizsiniz!

İşte uzmanlardan çocuğunuza sakinliği öğretmek için yedi öneri:

1. Davranışlarıyla Örnek Olmak
Sinirli çocukların çoğu sinirli anne-babaya sahiptir. Sinirlendiğimiz her zaman, onlar da sinirlenecektir bu yüzden çocuğun sakinliğini arttırmanın en iyi yolu kendinizi sakinleştirmektir, yani daha sakin olmak zorundasınız. Mümkünse, olumsuz cümleler kurmak yerine olumlu cümleler kurmaya çalışın ve göz ardı etmek yerine örnek olun. Zorlukları azaltmak ve her iki tarafı da daha çok sakinleştirebilecek ek olumlu uygulamalar önemlidir.

2. Çocuğunuz Çocuk Olmasına İzin Verin
Çocuklar öfke nöbeti geçirdiğinde ya da diğer olumsuz davranışları sergilediklerinde, duygusal kontrole sahip olmadıklarını göz ardı etmek kolaydır. En akıllı, tatlı, barışçıl, keyifli çocukların bile tam olarak duygularını kontrol etme yeteneği ve bilgi ile doğmaları mümkün değildir.

Çocukları küçük, mantıklı yetişkinler olarak eğitmek, onlara öfkeyle baş etme yeteneği sağlar. Aslında çoğu uzman çocukların yetişkin bakış açısıyla yetiştirilmelerine karşı olsa da zararsız görünen isteklerini tatmin edici girişimlerde bulunmak çocukların kötü davranışlar içerisine girmesine neden olabilir.

3. Beklentilerinizi Gözden Geçirin
Çocuklar üzerine birçok beklenti yüklemek, her çeşit gerginliği de beraberinde yükler. Aslında anne-babalar hem kendileri hem de çocuğun gerginliğini azaltmak için gelecek planları yapmamalı ya da çok önceden çocuğun nasıl biri olacağı konusunda düşünmemeli.

Çocuğun her zaman kendini sakinleştirecek uygun yöntemler bulamayacağını unutmamak önemlidir. Çocuğunuzun şu dünyada birkaç kısa yılı var, çocuğunuzun öfke nöbetleri boyunca bunu hatırlamak size yardımcı olabilir.

4. Çocuklarınızın İhtiyaçlarıyla Tanışın
Anne-babalar, gerçek etkileri değerlendirmek yerine çocuklarının rahat ve güvende olmaları için neye ihtiyaçları olduğu konusunda genellikle endişeli olurlar. Bu endişeli davranışlar çocuğu da aşırı strese sürükleyebilir.

Çocukların neye ihtiyacı olabileceğini düşünmek yerine, çocuklarınıza olabildiği kadar objektif bakın. Onlara korku ve endişe gözlükleriyle bakmaktansa tam olarak ihtiyaçları olan şeyleri verin. Çocuğunuzun neye ihtiyacı olacağı konusunda tahminlerde bulunmamaya çalışın. Yeni zorlu durumlar ortaya çıktığında ihtiyaçlarını dikkate alın.

5. Teknikler Kullanın
Çocuklar için yogadan meditasyona, çocukların duygularını yönetmelerine yardımcı olacak sahiplenici ve teşvik edici birçok alıştırma yapabilirsiniz. Alıştırmaları çocuklarınızla beraber yapın, böylece hepiniz nasıl biraz daha sakin olunacağını öğrenmiş olacaksınız.

6. Çocuklarınıza Bir Rutin Oluşturun
Yorgun ve aç bir çocuk asla sakin bir çocuk olamaz. Anne-babalar çocuklarının hayatındaki her durumu kontrol edemezken, belirli uyku ve yemek saatlerini sağlayabilirler. Günlük bir program oluşturmaya çalışın böylece alışılagelmiş uyku ve yemek saatlerine müdahale etmemiş olursunuz. Bir saatten fazla sürecek herhangi bir gezintiye çıkıyorsanız yanınızda çubuk kraker, peynir ya da tahıl gevreği ve kuru meyve karışımının yanında içecek gibi sağlıklı birkaç atıştırmalığı beraberine getiren bir plan uygulayın. Çocuklar temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında daha çok huysuz olurlar.

7. Çocuğunuza Sorumluluk Verin
Eğer çocuklar kendileri için bir şeyleri nasıl yapacaklarını öğrenmezler ve daha fazla sorumluluk almazlarsa, strese girebilirler. Çocuklar ayakkabılarını bağlamak ya da saat alarmı kurmak gibi yeni bir şeyler öğrendiğinde anne-babalar devamlı olarak yeni sorumluluklar vermeli. Bir çocuğun kendi kendini idare etmeyi öğrenmesine yardımcı olmak, çocuğun daha çok kendine güvenmesini ve vakti geldiğinde kendini sakinleştirebilmesini sağlar.

Çocuğunuz kötü davranışlar içinde olduğunda, her zaman bu şekilde davranmayacağını unutmamak önemlidir. Günden güne daha çok şey öğrendiğinde, sahip olduğu bilgilerin çoğu için size minnettar kalır. Sabırlı ve anlayışlı olun.

Kaynak: http://blog.teyzesizsiniz.com

 

f t g m