• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Çocuk eğitimine dair çok özet kılavuz:

Çocuk eğitimine dair çok özet kılavuz:

1. Çocuğu sevin ve bunu ona gösterin. Elbette söylemekle olacak şey değil, sevmiyorsanız yapacak bir şey yok. Çocuk sevilmediğini hisseder ve uzaklaşır, kaybedersiniz.

2. Çocuğa saygılı davranın. Çocuk sizin malınız, eşyanız değil. Şahsiyet sahibi olmasını istiyorsanız ona karşı ölçülü, saygılı olun. Öfkenize mağlup olup gereksiz cezalar vermeyin.

3. Nitelikli ilgi gösterin. Çocuğu başınızdan savmayın, ilgileniyor gibi yapmayın. Çocuk bunları hemen anlar ve menfi etkilenir. Sizin keyfinize göre değil, çocuğun ihtiyaç, talep ve şartlarına uygun biçimde, ona adanmış bir zamanda, dikkatinizi teksif ederek ilgilenin. Kedi köpek bakar gibi değil. Elinizde cep telefonu birileri ile yazışırken çocukla ilgilendiğinizi zannetme gafletinden uyanın. Onun oyununa, yapıp ettiklerine iştirak edin, koyun güder gibi iş yapmayın. Kitap okumasını istiyorsanız siz de telefonu bırakıp elinize kitap alın ve birlikte okuyun. Çocuk sizin söylediklerinize değil, yaptıklarınıza bakar.

4. Nitelikli iletişim kurun. Çocuk seslendiğinde bakın, sorularına ciddi biçimde cevap verin, baştan savmayın, savsaklamayın, acil bir işiniz yoksa "git başımdan" demeyin. Onun anlayacağı dilden, uygun üslupla konuşun, yüksek sesle konuşmayın, bağırmayın. Çocuğu asla azarlamayın, asla onu sözlerinizle dövmeyin. Tenkidin ve nasihatin ölçüsünü ayarlayın, dozunu kaçırmayın.

5. Çocuğun yanında eşinizle tartışmayın. Çocuğa anasını/babasını şikayet etmeyin, onu anası/babası ile korkutmayın. Çocuğa nasıl davranılacağı hususunda eşinizle mutabık olun, buna istikrarlı biçimde uyun.

6. Sırf sizin aklınıza mantığınıza alışkanlığınıza uygun görünüyor diye çocuktan olmayacak şeyler beklemeyin. Onu başka çocuklarla kıyaslamayın, "Bak filancanın notu şu, seninki düşük" gibi patavatsız laflar etmeyin.

7. Çocuğun sevgisini, saygısını, itimadını sarsacak söz ve davranışlardan itinayla uzak durun. Annesine bağırdığınız çocuk sizden korkar, sevgisi ve saygısı azalır, sizden uzaklaşır. Tutarlı, mantıklı, makul olun. Çocuğun aynı söz ve davranışına bazen gülerek bazen de tokatla muamele etmeyin. 

8. Çocuğun yanında sürekli şikayet etmeyin, dedikodu yapmayın, öfkeli davranmayın, bağırarak konuşmayın, korku ve panik emareleri göstermeyin. 

9. Mesuliyetinizin şuurunda olun. Çocuk eğitimi emzirmek gibi anneye ait bir mesele değildir. Eşinize "Bu çocuk senin yüzünden böyle oldu!" gibi saçma sapan laflar etmeyin. Kendi ihmal ve hatalarınızı eşinize vaya başkasına fatura etmeyin.

10. Muhitinizle iyi geçinin. Çocuğun eğitiminde komşuların, arkadaşlarının rolü önemlidir. Komşularınızla iyi geçinin, çocuğun arkadaşlarına da kendi çocuğunuz gibi dikkatli ve doğru biçimde davranın. Çocuğu arkadaşlarından uzaklaştıracak hatalardan kaçının. 

11. Kendinizi eğitin. Çocuk eğitimi çok ciddî ve zor bir iştir. Bilerek doğulmaz, zamanla öğrenilir. Bu konuda kendinizi geliştirmeye, öğrenmeye, öğrendiklerinizi doğru biçimde uygulamaya çalışın. Başkalarının tecrübe ve tavsiyelerinden istifade edin, "Ben her şeyi biliyorum, kimseden öğrenecek bir şeyim yok" demeyin. Tenkit ve nasihatlere çemkirmeyin, kızmayın, kıymetini bilin.
....
Bu konuda ne kadar yazılsa az sayılır. Ancak, bu saydıklarımızı anlayıp gereğini yapabilirsek epey yol almış oluruz. Allah bildiğiyle amel edene bilmediğini öğretir.

Ömer Özercan

f t g m