• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Çocukların kişilikleri değiştirilebilir mi?

Çocuklarınızın kişilik özelliklerini değiştiremezsiniz ama kişilik özelliklerinin davranışların üzerinde nasıl etkili olduğunu, en fazla  ve en az etkilediği noktalarda nasıl davranmaları gerektiğini, nasıl  kontrollu olabileceklerini öğretebilirsiniz. Böylelikle kişiliklerinden kaynaklanan negatif etkiyi hiç değilse azaltmış, onu nasıl yöneteceğini öğretmiş olursunuz. Negatif özelliğin katma değer yaratacak bir pozitif özelliğe dönüşmesi ise mümkün değildir.

Kişilik ve eğitim konusunda tartışmalar sürekli yapılmaktadır. “Çocuğumu spor takımına koyarak rekabetçi yapabilir miyim?” veya “O tamamen rekabetçi bir kişiliğe sahip ne yapabilirim ?” Bu tartışma uzun süredir yapılıyor ama henüz kesin bir cevabı bulunmamıştır.

Bu konuda ikizler üzerinde çalışma yapılmıştır. İkizler ayrılarak iki ayrı ailede yetişmeleri sağlanmıştır. (bilim için insanlara neler yapılıyor!)Tamamen ayrı şartlarda ayrı ebeveynlerle  yaşayan ikizlerin kişilikleri incelenmiştir.

Ikizlerin kişilik özellikleri büyütenlere mi yoksa asıl anne babalarına mı benzeyeceği araştırılmıştır. ( Find your Strongest life – Marcus Buckingham) Sonuçta, ikizlerin kişiliklerinin asıl anne ve babalarına benzediği  yetiştirenlere benzemediği görülmüştür.

Bu çocukların davranışları üzerinde hiç bir etkiniz yok demek değildir. Bu basitçe her çocuk kendine özgü yetenek ve davranış kalıbıyla donatılmış olduğunu gösterir. Siz bu kalıbların daha kullanışlı hale gelmesi için destek olabilirsiniz.

Bu konuda ebeveynleri rahatlatacak bazı tavsiyeler

1- Öncelikle çocuğunuzun davranışı nedeniyle kendinizi şuçlamayın.

Çocuğunuz küçükken de yapabileceğiniz bir şey yoktu, şimdi de, bu sizin kontrolünüzdeki bir konu değildir.

(Düşünün o daha çok küçükken hiç bir kabiliyeti yokken onu bir tartışma ustasına dönüştürecek nasıl bir eğitim verdiniz. Yapamazsınız.)

2 – Yapabileceğiniz,  Çocuğunuzun güçlü yönlerini  ortaya çıkmasına yardımcı olmaktır. Çocuğunuzun güçlü yönlerini tanımlayabilmesi için  ona soru sorun, onunla  konuşun.

3 - Güçlü yönler onun kendisini iyi  ve güçlü hissetmesini sağlayan aktivitelerin içindeki özellikleridir.

Güçlü yönü performansla karıştırmayın. Bu hata genellikle yapılır. Yapılan araştırmalarda çocukların yeteri kadar iyi oldukları konularda bile içlerinde memnuniyet duygusu taşımadıkları görülmüş. Güçlü yönün özelliği o davranışı yaparken kendilerini huzurlu, mutlu hissetmeleri, kendilerine güvenmelerini sağlamasıdır.

Çocuğunuza  şu soruyu sorun : “Kendini çok iyi hissetiğinde bugün ne yapıyordun?

Çocuğunuz bu konuda birşey söyleyemiyorsa siz gözleminizi paylaşın. Mesela tartışma konusunda  çok iyisin. Bu özelliği olan bazı önemli insanların bu özelliklerini nasıl kullandıkları konusunda örnek verin(237)

Güçlü yönler bir enerjidir ve bu enerjisi nasıl kullanacağını çocukların  öğrenmesi gerekir.

Mesela tartışma güçlü yönü olan bir çocuğa şu sorulabilir : “Bu tartışma ile  elde etmek istediğin sonuç   nedir?” ve  cevaba  güçlü yönününü kullanırken dikkat etmesini sağlayın.  Mesela tartışma özelliği olan kişi “Karşımdakini en iyi nasıl ikna edebilirim?” diye düşünmeli. Bu özelliğini yöneterek sonuç alabilir hale gelmelidir. Böyleleikle enerjisini boş yere kullanmamış olur.

Çocuğunuzun,  bu özgün canlının güçlü yönlerini geliştirmek için kendisini en iyi şekilde ifade edebileceği ortamın oluşmasına katkıda bulunabilirsiniz. 241

Her hafta ona bir saat ayırarak çocuğunuzun kesinlikle ne yapmak istediğini gözlemleyin.  Yargılamayın,  sadece  “bu bir saat içinde ne yapmak istiyorsun?” diye sorun ve onu birlikte yapın. Bu bir resim boyama olabilir veya bilgisayar  oyunu olabilir. Çocuğunuz  o işi yaparken veya oynarken onu izleyin. Hangi davranış  kalıplarını görüyorsunuz. Oyunun hangi parçası ilgisini çekiyor, hangi parçasını sabırsızlıkla bekliyor?

Ustalığını Geliştirmesi için yardımcı olun:

Ona yeteneklerini denmesi için fırsat verin.

Çocuğunuzun Özel bir yeteneğini nasıl şeçeceğini ve kendisi için nasıl   özel bir hedef belirleyeceğini öğrenmesi lazım. Hedef onu canlı tutar.

Çocuğunuz nasıl öğrendiğini, nasıl uyguladığını, uygulama  yapmadığı zaman nasıl sonuçlandığını öğrenemsi lazım.

Güçlü yönünü nasıl belirleyeceğini öğretin:. İlk güçlü yön ifadeleri

“Arkadaşlarımla konuşmayı seviyorum” şeklinde olabilir. O zaman siz

 Gerçekte arkadaşınla ne yapıyorsun? Gülüyorsun, hikaye anlatıyorsun, problem çözüyorsun gerçekte hoşlanarak yaptığın ne? diye sorun.

Güçü yönlerimiz bize sorumluluk da yükler. Başkalarını yardım eetmek için kendisine özgü en iyi yaptığı şey ne?  Arkadaşları ona niçin güveniyorlar, hangi konuda güveniyorlar? Arkadaşlarına hangi özel katkıyı yapıyor?

Zayıflıkları  ile baş etmek için ne yapıyor? Dünya çocuğunuzu onun özelliklerini uygulayamacağı yönlere iter. Bu itme, ona bir problem çözmenin en iyi yolunun  ona odaklanmak olduğunu gösterir.

Siz onun hayatında bir denge unsuru olabilirsiniz. Zayıf yönlerini güçlü yönünü kullanarak nasıl yeneceğini gösterebilirsiniz.

 Ona örnek olun: mükemmel olmaya uğraşmayın, çocuğunuz sizi bu şekilde örnek almasın. Bunun yereine araştırmacı olun. Kendi özelliklerinizi kullanmanın hayata nasıl farklı bir ses verdiğini gösterin. Kendi lider rolünüzün ne olduğunu, güçlü yön cümlenizi onunla paylaşın.zor durumda kaldığınızda güçlü yönünüzün  nasıl yardımcı olduğunu gösterin.

Kaynak: http://www.ilterakinoglu.com

f t g m