• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

İstanbul’da Waldorf Okulu olduğunu biliyor muydunuz?

 

“İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur” atasözüne katılıyorum. Öğrencilik hayatım boyunca verilen ödevleri yaparken herkes iki kaynaktan yararlanarak yaparken ben on kaynaktan yararlanırdım. Yorulurdum ama her zaman yorulmama değerdi.

Büyüdüm anne oldum. Bu özelliğim bazen daha yorucu bir hal alsa da şimdilik idare ediyorum. Erdal için okul arayışım iki yaşlarındayken başladı. Vaktim de olduğundan evimize yakın tüm kreşlerde Erdalla bir gün geçirmeye başladık. (Hiç birine kayıt olamadık bu ayrı  konu). Erdal üç yaşlarındayken Kuzguncuk’ta bir Waldorf Okulu olduğunu öğrendiğimde çok mutlu olmuştum. Tam istediğimiz gibi bir okuldu. Hemen telefona sarıldım. Ömer, heyecanlı sesimden ve sorularımdan, “tamam, akşam buluşalım hemen” dedi ve öylece başladı tanışıklığımız.

Evimizin okula uzak olması dolayısıyla Kuzguncuk’a gidemedi Erdal. Oturduğumuz yerde okul açma çabalarım yeterli maddi ve manevi destek sağlanamadığı için son bulmak zorunda kaldı. Fakat biz yine de görüşmeye devam ettik.  Hatta bu dönem başı Erdal Nisan İmece’ye üç gün gidip okulu bıraktı:- Devlet okulu aktivitelerini ve arkadaşlarını özlemiş. Bu da ayrı bir yazı konusu.

Elbirliği yaptığımız sürece her işin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyor Ömer. Ben onun çabasını kutluyorum. Okulu tanımanız için kendisiyle kısa bir röportaj yaptık, iyi okumalar.

Meftun Kocakaya Bayır: Kendini kısaca tanıtır mısın? Waldorf’u tanıman ne zamana dayanıyor?

Ömer Özkan: Ben Ömer Özkan, 1972 yılında köy enstitüsü sevdalısı ilkokul öğretmeni babadan ve terzi bir anneden Marmaris’te doğdum. Hacettepe Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümü bitirdikten sonra askerlik için geldiğim İstanbul’da önce işimi sonra eşimi ve iki kızımı buldum. Çocuklar olunca babamın anlattığı Köy Okullarını ararken Waldorf’a rastladım. Waldorf, eğitimci eğitimlerine katıldıktan sonra kendimi eğitim ailesinin içinde buldum. Hayallerimiz güzel Kuzguncuk’ta ete kemiğe büründü.

M.B: Okulunuzun su anki öğrenci sayısı ve kapasiteniz nedir?

Ömer Özkan: Okulumuzda 40 öğrencimiz var, kapasitemiz bu kadar. Oyun grupları kapasitesi 54 çocuk.

M.B: “Waldorf Felsefesi”ni anlatır mısın?

Ömer Özkan:  Waldorf felsefesi bir aydınlanma ve özgürlük felsefesi. İnsanın kendisi olması için bir yolculuk ve ortam hazırlıyor. Sanat ve zanaat bu yolculuk en büyük yardımcı. Eğitim, kendini eğitmektir. Kendinden yönetimli özgür okullar. Bütünsel bir eğitim sistemi, sadece eğitim değil mimari, tarım, tıp, sanat gibi insanla ilgili tüm alanlarda uygulamaları var.

M.B: Okulunuzda Waldorf yaklaşımını tümüyle uygulayabiliyor musunuz?

Ömer Özkan: Bu bir yolculuk bu yolda ilerliyoruz. Her yıl daha iyiye gidiyor. Waldorf yüz yıldır olan bir yaklaşımın bizler henüz çok genç bir girişimiz.

M.B: Ülkemizde olmayan bir yaklaşımla ilgili yurt dışından destek alıyor musunuz?

Ömer Özkan: Almanya’dan Ulla Middelkamp ve Thomas Tirler ile Hollanda’dan Paulien HamstraNisan İmece okuluna mentörlük için geliyorlar. Hem öğretmenlerimize hem de velilerimize destek veriyorlar.

M.B: Öğrencilerin gün içi aktiviteleri nelerdir?

Ömer Özkan:  Çember Oyunları, resim, bahçe zamanı, sanat aktiviteleri, zeytin dilme, aşure, tarhana, turşu, ekmek yapımı, güncel hayat ile ilgili çeşitli aktiviteler.

Ömer Özkan: Çember Oyunları, resim, bahçe zamanı, sanat aktiviteleri, zeytin dilme, aşure, tarhana, turşu, ekmek yapımı, güncel hayat ile ilgili çeşitli aktiviteler.

M.B: Doğada zaman geçirmeye önem veriyor musunuz?

Ömer Özkan: Hergün bahçemize çıkıyoruz. Kuzguncuk Bostan’ı ile gurur duyan bir mahalle. Haftada en az bir gün bostana gidiyoruz.

M.B: Okul beslenme programınız nasıl? Ekolojik beslenmeyi sağlayabiliyor musunuz?

Ömer Özkan:  Okulumuzda mutfak alışverişlerini veliler organik pazardan, organik üreticilerden ve Toplumsal Gıda Topluluklarından yapıyorlar. Üreticilerin sosyal sorumluluk yapan üreticiler olmasını tercih ediyoruz. Yuvamızda vejetaryen ve organik beslenme esastır.

M.B: Çocuklar sanatla nasıl bağ kuruyorlar?

Ömer Özkan:  Waldorf’ta ve yuvamızda sanat eğitimin temeli. Kaliteli müzik, resim, balmumu etkinliklerimiz arasında.

M.B: Oyuncak seçiminizde neye dikkat ediyorsunuz?

Ömer Özkan: Oyuncaklar dokunma duyusunun ve benlik duyusunun gelişmesi için çok önemli. Tüm oyuncaklar doğal malzemelerden yapılmıştır. Ahşap, keçe, pamuk, ekolojik ve sağlıklı ürünler. Oyuncak üretimleri için bir Ahşap Atölyemiz var. Eğitmenlerimiz ve velilerimiz bebek üretimleri yapıyorlar.

M.B: Öğretmenlerinizi seçerken kriterleriniz var mı?

Ömer Özkan: Öğretmenleri kendilerini geliştirmeye ve kendi üzerinde çalışmaya hazır olması gerekiyor. Bunu isteyen her öğretmen bu yolda ilerler.

M.B: Okulunuz için veli insiyatifli, demokratik, alternatif okul denebilir mı?

Ömer Özkan: Kesinlikle bu şekilde diyebiliriz. Alternatif yerine “Modern Okul” demeyi tercih ediyoruz. Kendinden yönetilen Waldorf Okulları bugünün ve geleceğin okulları.

M.B: İstanbul da başka şubeniz var mı?

Ömer Özkan: Her bir Waldorf girişimi bağımsız hareket ediyor. Beşiktaş ve Büyük Ada ‘da kardeş okullarımız var.

M.B: İlkokul kurma düşünceniz var mı?

Ömer Özkan:  Çocuklar büyüyor ve velilerimiz mutlaka açılması gerektiğini düşünüyorlar.

M.B: Okulda hafta sonu atölyeleri var mı? Varsa neler yapılıyor?

Ömer Özkan:  Hafta sonu Masal Sofrası, Kukla Tiyatrosu ve Resim Atölyemiz var.

M.B: Vakit ayırdığın için tesekkür ederim.

Ömer Özkan: Ben teşekkür ederim.

Kaynak:http://alternatifanne.com/istanbulda-waldorf-okulu-oldugunu-biliyor-muydunuz/

f t g m