• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Sevgili Anneler ve Sevgili Babalar

Sevgili anneler; çocuğunuza bir şey yedirebilmek için "Sen yemezsen filancaya veririm" sözünü katiyyen kullanmayın. Çocuk tok olduğu veya canı yemek istemediği halde sırf başkasına verilmesin diye yemeye alışırsa nasıl bir şahsiyeti olur, ilerde neler yapar bir düşünün. Hemen hemen bütün anneler (ve babalar) bu vahim hatayı yapıyor. Bundan acilen vazgeçilmeli.

Sevgili babalar; çocuklarınızı dövmeyin, onlara bağırmayın, azarlamayın, aşağılamayın. Çocuk hata yaparak öğrenir. Her hatasını yüzüne vurmayın, eleştirmeyin. En iyi terbiye yöntemi "iyi örnek olmak"tır. Çocuklarınızın size olan sevgisini, güvenini aşındırmayın, yok etmeyin. Çocuk, sevildiğini ve babasının onun yanında olduğunu bilsin. Babalarınca gerekli ve doğru ilgiyi göremeyen çocukların kendilerine güvenleri olmaz, kendileri ve çevreleri ile barışık olmaları zordur, çekingen veya hoyrat olurlar. Çocuklarınızı başkasının yanında eleştirmeyin, başkalarına onları şikayet etmeyin. Diğer yandan aşırı ilgi ve destek, hakedilmemiş aşırı övgü de doğru değildir. Onlar sizin malınız değil, Allah'ın emanetleridir, kendi ruhları, hayatları kaderleri vardır. Anneler, kanguru gibi olmayın, çocuklarınızı dokuz ay karnınızda taşıdığınız yeter, ömür boyu bunu sürdürmeyin.

Çocuklarınıza “nitelikli zaman” ayırın. Onlarla meşgul olmayı, birlikte zaman geçirmeyi, bir şeyler yapmayı angarya olarak görmeyin, kerhen yapıyor olmayın, ibadet ve zevk haline getirin. Size bir şey sormak istediklerinde mutlaka cevap verin, asla “git başımdan” demeyin. Acil bir işiniz varsa çocuktan özür dileyip durumu açıklayın, ilk uygun zamanda ilgileneceğinizi söyleyin ve sözünüzde durun. Çocuklara çok fazla kural öğretmeye, uygulamaya çalışmayın, özgürlük alanlarını kısıtlamayın. Odası varsa izinsiz girmeyin, özel eşyalarına izinsiz dokunmayın, cep telefonunu kurcalamayın. Çocukların yanında eşinizle tartışmayın, kavga etmeyin, birbirinize çocukları şikayet etmeyin, onlardan yakınmayın.

Evliliklerin neden bu kadar kısa sürmeye, boşanmaların artmaya başladığını araştırın, göreceksiniz ki ana-babaları tarafından yanlış terbiye(?) edilmenin bu artışta rolu büyüktür.

Ömer Özercan

f t g m