• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 40.-41. Hafta

Haftalar süren bekleme ve hazırlıkların ardından nihayet bebek geldi! Ya da belki de henüz gelmedi! Kadınların sadece %5'i tahmini doğum tarihinde doğum yaparlar. Özellikle ilk hamileliklerde sıklıkla doğum için fazladan iki hafta daha beklenmesi gerekebilmektedir.

40 haftalık doğan bir bebek yaklaşık 3500 gr. ağırlığında ve 48-52. cm. boyundadır. Bebeğinizin doğar doğmaz bir kartpostal bebeği gibi gözükmesini beklemeyin. Özellikle normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin baş şekli geçici olarak bozulur ve dünyaya geldikleri anda vücutları vernix ve kanla kaplı olabilir. Bebeğin cildinde renk değişiklikleri, kuru döküntüler veya tahrişler de olabilir, tüm bunlar tamamen normaldir. 

Duygularınız

Bekleyiş, heyecan, endişe… Her an doğum başlayabilir endişesi ile plan, program yapamıyorsunuz. Bir de işi bıraktıysanız bu duygu daha da yoğunlaşabilir. Bu duyguları yenin ve kendinize öğle yemeği, çay gibi programlar yapın. Siz ve eşiniz mutlu ama yorgunsunuz ve yeni rolünüze alışmaya çalışıyorsunuz. Bu harika günlerin tadını çıkarın, arkadaşlarınızı, akrabalarınızı çağırın ve onlarda ev işlerinde yardım isteyin. Özellikle önünüzdeki bir ay içinde çok yardıma ihtiyacınız olacak.

İpuçları

Doğum sancısı çekerken farklı pozisyonlar kullanmak istiyorsanız, masaj, rahatlama teknikleri, hipnoterapi yöntemlerini doğumdan önce doktorunuzla konuşun. Eğer doğumunuz gerçekleşmişse bebeğiniz ne zaman uyursa sizde uyuyun. O uyurken onu bunu yapmayın, telefonda bile konuşmayın. Şansınızı yakaladığınız zaman hemen uyuyun.

Bebeğin vücudunda sizin hormonlarınızın bulunması nedeniyle cinsel organları (erkeklerde skrotum-torba-, kızlarda dış dudaklar) şişkin gözükebilir. Hatta bebeğinizin minicik memelerinden süt bile salgılanabilir. Bunlar birkaç gün içinde kaybolur ve tamamen normaldir.

Doğumdan hemen sonra doktorunuz bebeğin ağzı ve burnundaki mukusu temizleyecek ve uzun süredir beklediğiniz ilk ağlamayı işiteceksiniz. Daha sonra bebeğiniz sizin karnınızın üzerine koyulur ve göbek kordonu kesilir. Bebeğinizin tepki verip vermediğini ve hayati işaretlerini değerlendirmek amacıyla Apgar puanlaması gibi bir dizi hızlı tarama testi yapılır ve boyu ve kilosu ölçülür. Hamileliğinizin riskli geçmesi veya sezaryen doğum yapmanız durumunda bebeğinizi derhal muayene etmek amacıyla doğumunuzda bir neonatolog (yeni doğan yoğun bakımında uzman doktor) hazır bulunabilir. Bebeğinizin dış dünyadaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olacak özel bir bakımın gerekli olması durumunda, gerekenler yapılır ve bebek daha sonra kucağınıza verilir.

Baba

İşte bir baba! Uykusuzlar ordusuna resmen katılmadan önceki bu birkaç gün iyi bir uyku çekmeye bakın. Eğer annenin günü dolduğu halde doğurmamışsa, her gün size sonsuzluk gibi gözükecek. Her bir kıpırtı doğumun nihayet başlıyor olması ümidiyle sizi harekete geçirecek. Sabredin, hiçbir hamilelik sonsuza kadar sürmez! Ve tebrikler! Bunu da atlattınız ve hamileliği boyunca anneye çok başarılı bir şekilde destek oldunuz. Kısa bir süre içinde bebeğinizle aranızda muhteşem bir bağ kuracağınızdan ve onunla ilgilendiğiniz her an babalığın tadına daha da iyi varacağınızdan eminiz.

Vücudunuz

Hamileliğinizin sonu hiç gelmeyecek gibi geliyordu size. Ama işte son iki haftadasınız. Doktorunuz randevularınızı sıklaştırabilir, endişelenmeyin bu sadece doğum yaklaştığı için. Veya sonunda doğumunuz gerçekleşti. Dünyaya minik bir insan getirdiniz. Yalnız unutmayın, bebeğinizle ilgilenebilmek için şimdi dinlenmeye ve enerjiye ihtiyacınız var. Eski ama akıllıca bir öneri: Bebeğiniz uyurken siz de uyuyun.

 

f t g m