• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 37. Hafta

Bİ MAKAS ALABİLİR MİYİM

Bebek

Bu haftadan sonra bebek gününü doldurmuş olarak kabul ediliyor! Ancak büyümesi bitmedi, hala kilo almaya devam ediyor ve erkek bebekler genellikle doğumda kız bebeklerden biraz daha kilolu olur. Bu hafta yağ birikimi dirseklerde, dizlerde, boyun ve bileklerde devam ediyor. Diş etleri de gelişimini tamamladı ve oldukça sert.

Bebeğin koordinasyonu bir şeyi parmakları arasında sıkarak tutacak kadar gelişmiştir ve parlak bir ışık verildiğinde rahim içindeki bebek başını ışığın geldiği yöne çevirir.

Anne

Bu haftadan sonra rahmi enfeksiyon ve bakterilerden koruyan mukus tıkaç, nişan düşebilir. Nişan doğumdan birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat önce gelebilir ve koyu kıvamlı, sarımsı bir akıntıdır ve bazen içinde bir miktar kan da olabilir. Rahim ağzı doğuma hazırlanmak için açılmaya başladığından bu tıkaç vücuttan tahliye edilebilmektedir. Herhangi bir akıntınız olması durumunda doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Bebeğiniz şu anda hangi pozisyonda yerleştiyse (baştan-ayaktan vb.), doğuma kadar da aynı pozisyonda kalma olasılığı yüksektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonundaysa doktorunuz sezaryen doğum önerebilir.

Çoğul gebelikler

İkiz gebeliklerde 37 haftanın sonu miat kabul edilir.

Baba

Doğum sırasında beklenmedik şeyler olabilir, dolayısıyla her şeyi mümkün olduğunca planlarken bir yandan da esnek düşünmeniz önemlidir. En küçük ayrıntısına kadar her şeyi önceden ayarlayın ki, doğum sırasında olabilecek beklenmedik durumlarla ilgilenme fırsatınız olabilsin. Peki, nedir bu küçük ayrıntılar?

Hastane kaydı, Hastaneye giden yolların belirlenmesi ve yollardan birinin tıkalı olması durumunda kullanılabilecek alternatif yolların bulunması. Hastane girişleri ve park yerlerinin öğrenilmesi. Aranacak kişilerin telefon numaralarının bir kağıda yazılması. Telaş halinde kimleri arayacağınızı ve telefon numaralarını unutabilirsiniz. Cep telefonunuzun şarj aleti (ancak hastane içinde cep telefonunuzu kullanıp kullanamayacağınızı önceden öğrenin, büyük olasılıkla cep telefonunuzu kullanmanıza izin verilmeyecektir!) Annenin hastane çantası ve sizin hastanede ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalar. Bebek koltuğu arabada kullanıma hazır olmalı, Doğum sırasında büyük çocuğunuz/çocuklarınıza ilgilenecek kişinin ayarlanması. Kamera, fotoğraf makinesi gibi gereçlerin arabada hazır edilmesi.

Evet, bunların hepsi son dakika ayrıntıları. Bu ayrıntıları önceden hazır ederseniz, annenin yanında rahatlıkla bulunabilirsiniz, o halde önceliği alın ve harekete geçin, hemen.

Vücudunuz

Doğum başlamadan 2 ila 4 hafta içinde bebek doğum yoluna girmeye başlar. Bu bebeğinizin doğum için hazırlandığı anlamına gelir. Hazımsızlık ve nefes darlığı sıkıntılarınız azalmaya başlar. Bu arada dikkat edin; vücudunuzun denge noktası değiştiği için merdiven çıkarken düşebilirsiniz.

Duygularınız

Kabus gibi rüyalar görmeniz ve bunların etkisi altında kalıp moralinizin bozulması normal. Sakin olun! Bu rüyalar oldukça da gerçek gözüküyor olabilir çünkü hamileliğinizin bu son dönemlerinde uyur uyanık bir uyku düzeniniz olacaktır.

İpuçları

Şimdi bebeğiniz için bir pediatrist bulmanın zamanı. Doktorunuza sorun o size referans verebilir. Ya da arkadaşlarınıza sorun onların tavsiye edeceği doktor olabilir.

f t g m