• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 36. Hafta

DURDURMAYIN BENİ!

Bebek

Daha önceki ultrason görüntülerinde görmüş olabileceğiniz minicik, buruşuk bebek artık neredeyse tombul bir bebek oldu. Bu hafta yanaklarda da yağ depolandı ve güçlü emme kasları da bebeğin yüz hatlarını destekliyor. Bebeğiniz yaklaşık 2750 gr. Anneden aldığı kalsiyum bebeğin kafatasının sertleşmesini sağladı ancak yine de doğum kanalından geçerken hafifçe deforme olabilecek ölçüde yumuşak.

Dolayısıyla bebeğiniz yamuk veya şekilsiz bir kafa ile doğarsa şaşırmayın. Birkaç saat ile birkaç gün içerisinde bebeğin başı normal şeklini alacaktır. Tüm organ sistemleri zaten uzun bir süreden beri mevcut ve artık doğum sonrası için son küçük rötuşlar atılıyor.

Anne

Bu haftadan itibaren doktorunuzu haftada bir görmeye başlayabilirsiniz. Doktorunuz rahim ağzındaki incelme ve açılmayı kontrol etmek amacıyla muayene yapabilir. Ayrıca bebeğin leğen bölgesine inmesi nedeniyle bir rahatlama ve hafifleme de hissedebilirsiniz. Bebek artık midenize ve bağırsaklarınıza baskı yapmadığı için iştahınız artabilir ve mide yanmaları da kaybolabilir. Günde 2400 kalori almaya özen gösterin, bedeniniz çok çalışıyor ve enerjiye ihtiyaç duyuyor.  Henüz Grup B Streptokok testi yaptırmadıysanız, bu konuyu doktorunuzla görüşün.

Bu hafta doğum yapacağınız hastaneyi ziyaret ederek, dolaşmak için de uygun bir zaman olabilir.  Hastane çantanız henüz hazır değilse, artık hazırlamanın zamanı geldi. Çantanın son şeklini alması birkaç teşebbüs gerektirebilir. İlk seferde muhtemelen ihtiyaç duymanız olası her şeyi almaya çalışacaksınız, ancak sonra tüm bunları taşımak için bir kamyonet gerekeceğini görünce, biraz azaltma gereği duyacaksınız. 

Çoğul gebelikler

Giderek artan rahatsızlıklardan bir önce kurtulmak istiyor olabilirsiniz. Duygularınızı doktorunuzla paylaşın.

Baba

Hastane çantasına ihtiyaç duyan tek kişi anne değil. Siz de kendi eşyalarınızı hazırlayabilirsiniz. Birkaç takım kıyafete kesinlikle ihtiyacınız olacak ve elbette fotoğraf makinesi ve kameraya! Bekleyerek ve etrafta dolanarak uzun bir süre geçirmeniz gerekebilir. Bu sürede oyalanabilmek için ilginç bir kitap veya bir game boy oyunu alabilirsiniz. Ayrıca bir müzik çalar ve sevdiğiniz birkaç cd de işe yarayabilir.

Vücudunuz

Sindirim güçlüğü ve nefes darlığı daha da kötü bir hal alabilir çünkü artık rahmin baskısı daha da fazlalaştı. Kısa bir süre sonra, bebek aşağıya doğru inmeye başlayınca rahatlayacaksınız.

Duygularınız

Hamileliğinizin bu döneminde, vücudunuz gittikçe genişlerken eşinize yeteri kadar ilgi gösterememeniz doğaldır. Bu sebeple, ondan doktora giderken gelmesini rica edin, birlikte doğum egzersizleri yapın.

İpuçları

Doğum çantanızı hazırlamaya başlayın. Sigorta kağıdınızı ve yanınıza alacağınız önemli şeyleri listeleyin.

f t g m