• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 35. Hafta

BU HAFTADAN BAŞLAYARAK YASAL OLARAK DOĞUM ÖNCESİ İZNİNE AYRILABİLİRSİNİZ

Bebek

Bebeğiniz 2500 gr. oldu bile! Ve üstelik asıl hızlı kilo almaya bu hafta başlayacak (haftada yaklaşık 250-300 gr.). Vücudunun her tarafında, özellikle de kollar ve bacaklarda yağ depolandı. 

Erkek bebeklerde testislerin inme süreci tamamlandı. Bebeğin ebatları arttığından artık rahim içinde sıkışacak ve hareketleri azalacak ancak daha güçlü ve şiddetli bir hal alacaktır. Bebeğin başı da henüz yerleşmemişse bile, artık kasık kemiğinizin üzerine yerleşmiştir.

Anne

Artık doktorunuz rahim ağzındaki açılma ve incelmeleri ve bebeğin pozisyonunu düzenli olarak kontrol edecek. Normal olarak bebeğin kapalı bir rahim ağzından geçmesi mümkün değildir. Doğum rahim ağzının bebeğin çıkmasına izin verecek şekilde esnemesi, incelmesi ve açılması sürecidir. Rahim ağzı 10 cm. açıldığında tam açılma gerçekleşmiş demektir. 

İçinizde büyümekte olan bebeğe bağlandığınızı hissediyor olabilirsiniz ve doğumdan sonra bu bağ daha da güçlenecektir. Bağlanma, yani bebeğinizle aranızda yoğun bir bağlılığın oluşması genellikle ilk dakikalarda veya ilk günlerde gerçekleşir, ancak bazen de bu bağlanmanın gerçekleşmesi biraz daha uzun zaman alabilir. Bu bağlanma sadece size bebeğinizi koruma ve sevme isteği vermekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin de rahmin dışı dünyadaki güvenlik duygusunu besler. 

Bu arada her şeyi temizleme ve düzenleme isteği duyabilirsiniz. İstediğiniz işleri yapın ancak aşırıya kaçmamaya ve kendinizi çok fazla yormamaya dikkat edin.

Baba

Evet, artık üçüncü trimesterde de epey yol kat ettiniz. Anne hantal ve yorgun, baba sinirli ve yorgun. Cinsel alışkanlıklarınız bir biçimde değişti. Annenin göbeği yeni pozisyonlar denemesini gerektiriyor. Ve anne her zaman kendini rahat hissetmediği için seks artık sadece fantezilerinizle sınırlı bir şey haline gelmiş olabilir. Artık siz de o kadar havanızda olmayabilirsiniz. Herkes artık eskisinden farklı.

Anne havasında değilse ne yapabilirsiniz? Cinsellik olmaksızın yakınlaşmaya ne dersiniz? Bol bol sarılın, ellerini tutun, kaşık pozisyonunda uyuyun ve öpün. Annenin sırtını veya ayaklarını ovun ve yakınında bulunun. Annenin ayak tırnaklarına oje sürmek gibi özel bir şey yapabilirsiniz. Kocaman karnından dolayı ayaklarına ulaşamayabilir veya ayaklarını göremeyebilir ve hastaneye güzel tırnaklarla gitmek hoşuna gidebilir. Bu küçük şeyler sizi birbirinize yakın tutacaktır. 

Olur da her ikiniz de havanızda olursanız ve hamilelikle ilgili her şey yolunda gidiyorsa, devam edin. Pozisyonlar konusunda yaratıcı olun ve keyfinize bakın. Anne havasında değilse bunu kişisel olarak algılamayın ve anneyi zorlamayın. 

Ve, çoğu doktorun doğumdan sonra üç ile altı hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerdiğini unutmayın. Özel durumlar konusunda doktorunuza mutlaka danışın.

Vücudunuz

Göğüslerinizde sarımtırak, yapışkan bir sıvı hissedebilirsiniz. Bu sıvı, sütten önce gelen bir madde. Cinsel ilişki sırasında göğüsler uyarılınca bu akıntı daha da çoğalır. Eczanelerde satılan emzirme pedleri sizi rahatlatabilir.

Duygularınız

Ne kadar hazırlıklı olursanız olun hatta beklediğiniz ilk bebeğiniz olmasa da hala doğum fikri ile ilgili huzursuzluklarınız olabilir. Hamilelik derslerinizde öğrendiğiniz rahatlatıcı ve acı azaltıcı hareketleri hatırlayın. Ayrıca endişelenmeyin, doğumda ve sonrasında, kendinize güveniniz, rahatlığınız ve yanınızda size destek olan insanların varlığı size yardımcı olacaktır.

İpuçları

Hamile sütyenleri büyüyen göğüslerinizi desteklemeye göre tasarlanmıştır. Gündüz veya gece uyurken kendinizi daha rahat hissetmek için bu özel sütyenlerden giyin.

f t g m