• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 34. Hafta

Gebelikte 34. Haftada, uyanıkken gözlerini açık tutan, uyurken gözlerini kapatan bebek artık yeni doğan gibi davranıyor. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık geliştiriyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri de gelişti ve süt üretimini harekete geçiren hormonları üretmeye başladı. Bebeğin cildini kaplayan vernix tabakası inceldi ve lanugo tabakası tamamen yok oldu.

 34 haftalık bebeklerin akciğerleri oldukça gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde mevcuttur. Sürfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda sürfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. 2250 gr. olan ağırlık ve tepeden popoya 32 cm. olan boyları ile dünyaya gelmeleri halinde, ilk birkaç gün oksijen verilmesi gerekli olabilse bile, çok kapsamlı tıbbi müdahalelere gerek olmaksızın yaşamlarını sürdürebilirler.

Çoğul gebelikler

Yer darlığı nedeniyle bebekler bu hafta bulundukları pozisyonu büyük olasılıkla bir daha değiştirmezler. Peki, bebekler şu anda hangi pozisyonda olabilir? İkiz gebeliklerde bebeklerin her ikisinin de baştan geliş pozisyonunda olma olasılığı %50’den azdır. Bebeklerden birinin baştan, diğerinin ters geliş pozisyonunda olma olasılığı %40’tır. Doktorunuz ultrason ile bebeklerin duruşunu inceleyecek ve doğum planını ona göre oluşturacaktır. İkiz hamileliklerin çoğunda doğum 37. haftadan önce başlamakta olup, doğumların %50’si 34 ile 37 haftalarda gerçekleşmektedir. 

Anne

Hamileliğin son dönemlerinde yaygın görülen şikayetlerden biri de yorgunluktur. Uyumadaki güçlükler, sırt ve bel ağrıları, alınan kilolar, doğum ve bebekle ilgili endişeler yorgunluğunuzun artmasına neden olabilir. Mümkün olduğunca fazla dinlenin ve kısa uykular uyuyun. Ayık kalmak için kafeine güvenmeyin, çünkü çok fazla kafein tüketimi bebeği olumsuz etkileyebilmektedir.

Son birkaç haftadan beri hissetmiş olabileceğiniz Braxton Hicks kasılmaları bu haftalarda şiddetlenebilir. Bu kasılmalar genellikle sancısızdır ve ritmik değildir. Doğum için hazırlanmanıza yardımcı olur.

Baba

Anne bu haftalarda kendini çok ağır ve hantal hissediyor. Bundan dolayı sızlanmaları artabilir ve fazlasıyla kırılgan olabilir ve ruh durumu değişkenlik gösterebilir. Ona ne kadar güzel olduğunu ve nasıl harika bir anne olacağını söyleyin. Yatağına kahvaltı servisi yapın ve kendisini çok özel bir kadın olarak hissetmesine yardımcı olun.

Bebeğiniz de seslerinizle daha fazla ilgileniyor ve çok yakında bu seslerin kimden çıktığını görmek için sabırsızlık etmeye başlayabilir!

Vücudunuz

Hep oturmak istemeniz normal, ancak hiç kalkmadan saatlerce oturmamalısınız. Aksi takdirde rahminiz damarlarınıza güçlü bir baskı yapacak ve bacaklarınız ile bilekleriniz uyuşacaktır. Oturmak zorundaysanız (örneğin işte veya yolculukta) ara sıra gerinin ve her saat başı mola verip biraz yürüyün.

Duygularınız

Nedense, her karşılaştığınız kişi, özellikle de kadınlar size tavsiye veriyor. Eğer bu sizi rahatsız etmeye başlarsa, umursamamaya çalışın ve bu tavsiyelerin ileride size ne kadar eğlendirici geleceğini düşünün. Hatta bazıları işinize bile yarayabilir. Ayrıca bütün bunların iyi niyetle yapıldığını da unutmayın.

İpuçları

Hassas göbek deliklerini kağıt mendil, bantla kaplamak faydalı olabilir.

f t g m