• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 33. Hafta

Doğumdan önceki bu son birkaç haftada bebeğin beyninde gelişmiş olan milyonlarca nöron (sinir hücresi) bebeğinizin içinde bulunduğu rahim ortamını fark etmesini, dinlemesini, hissetmesini ve hatta bir anlamda görmesini sağlıyor. Bebeğin göz bebekleri artık ışığı yakalayabilir ve belirsiz şekilleri seçebilmesi için küçülüp, büyüyebilir. Bebeğiniz yeni doğan bebekler gibi zamanın çoğunu uyuyarak geçirir ve hatta yetişkinlerdeki gibi derin uykuya dalar ve gözlerinde hızlı göz hareketleri (REM) saptanabilir.

 Uykunun REM aşaması rüyaların görüldüğü aşamasıdır!

Bebeğin akciğerleri neredeyse tamamen olgunlaşmıştır. Bebeğin korunması ve sıcak tutulması amacıyla yağ depolanmaya devam ediyor. Anne karnındaki bebekler kilonun en büyük bölümünü doğumdan önceki son haftalarda alır.

Bu hafta amniyon sıvısı en yüksek düzeyine ulaştı ve doğuma kadar da bu düzeyde kalacak.

Artık bebeğiniz doğum pozisyonuna yerleşmiş olabilir. Doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı yerleştiğini söyleyecektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonundaysa doktorunuz sezaryen doğumu önerebilir.

Çoğul gebelikler 
Yer darlığı nedeniyle bebeklerin hareket etmesi güçleşir. Ancak hareketlerin şiddeti azalsa da sayısı değişmemelidir. Mideniz sıkıştığından iştahınızda azalma olabilir.

Anne 
Doğuma sadece 2 ay kaldığından, doğum sancılarına nasıl dayanacağınızı düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Gerçekten de sancıları hafifletmek için kullanılan nefes teknikleri, doğum sırasında enjeksiyonla verilen ağrı kesiciler ve epidural anestezi gibi konularda bilgi edinmelisiniz. Son kararınız ne olursa olsun, ne kadar çok şey öğrenirseniz kararınız da o kadar doğru olacaktır. Henüz şu anda bir tercih yapmanız gerekmese de, doktorunuzdan seçenekleri anlatmasını isteyebilirsiniz.

Artık haftada neredeyse yarım kilo alacaksınız!

Baba 
Eşiniz bu haftalarda doğum nedeniyle kaygılı olabilir. Bu kaygı genellikle ruh halinde hızlı değişimlerle kendini gösterir. Anneyi rahatlatmak ve sakinleştirmek için yanında olmaya özen göstermelisiniz.

Vücudunuz
Yüzünüzde, boynunuzda ve göğsünüzde örümcek ağı gibi damarlar görünmeye başladı. Bunun nedeni artan kan basıncı. Birçok kadında ortaya çıkan damarlar, açık tenli kadınlarda daha da belirgin oluyor. İyi haber ise, bu damarlar doğumdan sonra birkaç hafta içinde yok olacak.

Duygularınız
Bebeğinize bir yuva hazırlama içgüdüsüyle, onun odasını boyamak, temizlemek ve hazırlamak için sabırsızlanıyorsunuz. Hatta bebeğinizin odası çoktan hazırsa bile bu hafta odanın dekorasyonunu yeniden değiştirmek için bir arzu duymanız doğal.

İpuçları
Hamileliğiniz sırasında kilolarınız artmaya başladığında sakın yemeklerinizi kesmeye başlamayın. Bebeğinizin ve sizin kaloriye, iyi gıdalara, sağlıklı beslenmeye ihtiyacı var.

f t g m