• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 31. Hafta

Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu plasenta aracılığı ile alır ve plasentadaki kan akışı bebeğin idrar yapmasını sağlar. Bebek amniyon sıvısına günde yaklaşık yarım litre idrar yapar ve günde birkaç kez tamamen yenilenen bu sıvıdan bir miktar da yutar.

Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden fazla olması (polihidroamniyos) bebeğin yutamadığına veya sindirim sisteminde bir tıkanıklık olduğuna işaret edebilir.

Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden az olması (oligodroamniyos) bebeğin yeterince çiş yapamadığına işaret edebilir ve bu da bebeğin böbreklerinde ya da üriner sisteminde bir sorundan kaynaklanabilir. Rutin ultrason kontrollerinizin bir parçası olarak doktorunuz amniyon sıvısı miktarını ölçecektir.

Bebeğin büyümesi biraz yavaşlar ve beyin hızlı bir gelişim dönemine girer. Artık tam olarak gelişimini tamamlamamış tek organ akciğerlerdir. Bebeğiniz erkekse, testisleri karın boşluğundan skrotuma (torbaya) inmeye başlar.

Anne 
Göğüslerinizdeki süt bezleri bu sıralarda kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum bebeğin hayatının ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri sağlayacak olan koyu, sarımsı bir sıvıdır. Göğüslerinizden kolostrum sızdığını fark ederseniz, göğüs pedi kullanabilirsiniz.
Bu dönemde bebeğinizin kemikleri sertleştiğinden kalsiyum ihtiyacınız da her zamankinden fazla olacaktır.

Baba 
Artık üçüncü trimesterdesiniz ve anne size her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyor. Hamileliğin getirdiği rahatsızlıklardan dolayı şikayetleri artabilir. Akşamları sırtını ve ayaklarını ovarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Daha önceki haftalarda da belirttiğimiz gibi anne sadece yanında olmanıza ihtiyaç duyar. Ancak bunu başarmak her zaman çok kolay olmayabilir. Unutmayın, şu anda anneye yönelik davranışlarınız babalığa doğru attığınız adımlardan biri.

Bebeğin elleri ya da ayakları ile annenin karnını ittiğini görebilirsiniz. Kamera ve fotoğraf makinesi elinizin altında olursa, unutulmaz çekimler yapabilirsiniz.

Vücudunuz
Şimdiye kadar kendilerini göstermedilerse artık, göğüslerinizde ve karnınızda çatlaklar oluşmaya başlayacak. İlk başlarda pembemsi olacaklar ve daha sonra gümüşi renk alacaklar. Bu çatlaklar emzirme dönemi sona erince kendiliğinden yok olacaklar. Tabii tümü yok olmayabilir!

Duygularınız
Aileniz ve arkadaşlarınız, bebeğinizin ne kadar kuvvetli tekme attığını görünce şaşıracaklar. Herkes karnınıza dokunup bebeğinizi hissetmek isteyecek. Onlara izin verin.

İpuçları
Saat ve yüzük takmak dolaşım sisteminde problem nedeni olabilir. Yüzükler çok sıkı olursa hamile kadınların parmağından bazen kesip çıkarmak gerekebilir.

f t g m