• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 29. Hafta

HICK !

Bebek 
Zaman zaman içinizde aniden bir hareket hissederseniz sakın şaşırmayın ve korkmayın çünkü bebeğiniz hıçkırıyor! Bebek hala son derece hareketli ve güçlü tekmelerden yumruklardan bazıları nefesinizi kesiyor. Bebeğin hareketlerinde azalma hissederseniz, bebeğin hareketlerini sayın. Bebeğin 1 saat içinde en az 10 kere hareket etmesi gerekir. Bebeğiniz daha az hareket ederse, doktorunuzla görüşün.

Bebeğin başı gövdesi ile orantılı hale geldi. Beyin ilkel solunum ve beden ısısı kontrolünü yapıyor. Gözler yuvası içinde hareket edebiliyor ve bebeğin ışık, ses, tat ve koku hassasiyeti artıyor. Kemik iliği de sürekli olarak alyuvar üretiyor. 

Bebeğin böbrek üstü bezleri androjen ve östrojen gibi hormonları üretmeye başladı. Bu hormonlar anne vücudunda prolaktin hormonunu harekete geçirir ve bu da hayatının ilk günlerinde bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılayacak olan kolostrumun üretilmesine neden olur.

Anne 
Kendinizi ezelden beri hamileymişsiniz gibi mi hissediyorsunuz? Hamileliğin getirdiği tüm rahatsızlıklar sizi mi buluyor? Maalesef cilt kaşıntıları, nefes darlığı, hemoroit, bacak krampları, mide yanması, kabızlık ve kas ağrılarının hakim olduğu bir dönemdesiniz. Peki, ne yapabilirsiniz? Tüm bu rahatsızlıkların geçici olduğunu unutmamaya hamileliğin olumlu yönlerine odaklanmaya gayret edin. 

Hamilelik sırasında, artan kan hacmi ve bebeğin doğum sonrasında demir depolarının yeterli olmasını sağlamak için gerekli alyuvar üretiminin devamı açısından demir çok önemlidir. İkinci ve üçüncü trimesterlerde günde en az 30 miligram demir almanız gereklidir. Hamilelikte demir eksikliği sıklıkla görüldüğü için, doktorunuz demir düzeyinizi kontrol etmek için kan tahlili isteyebilir. Demir düzeylerinizin düşük çıkması halinde ise demir takviyesi verebilir.

Çoğul gebelikler 
Yorgunluk iyice artmış olabilir. Elinizden geldiğince dinlenin ve ödem oluşmasını en aza indirmek için fırsat buldukça ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın.

Baba 
Doğumla ilgili planları anneyle birlikte gözden geçirin. Anneye katkınız ve desteğiniz kesinlikle paha biçilmez ve tüm bunlar doğmamış bebeğinize babalık yapmanın özel yöntemleridir!

Vücudunuz
Büyüyen rahminiz ve ağır kan dolaşımı yüzünden bacaklarınıza kramplar girebilir. Bu kramplar acı vermekle kalmıyor, güzel bir gece uykusunu bölebiliyor. Eğer bu kramplar çok sıklaşırsa doktorunuza gitmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca her gün egzersiz yapmak krampları azaltabilir.

Duygularınız
Eşiniz her ne kadar anlayışlı ve heyecanlı olsa da anlayamayacağı bazı konular olacaktır. Hamilelik döneminiz kız arkadaşlarınızla ve kendi annenizle sizi yakınlaştıracak bir dönem. Annenizle onun doğum anılarını paylaşın.


İpuçları
Bozuk oturuş şekillerini bırakın. Dik ve düzgün durmanız sırt ağrılarını önler.

f t g m