• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 21. Hafta

BİRAZ YAVAŞ!

Bebek      
Yirmi birinci haftaya ulaşıldığında bebekteki hızlı büyüme biraz yavaşlar. Bebeğinizin etrafını sararak bir tampon vazifesi gören ve onu koruyan amniyon sıvısı bu hafta yeni bir işlev daha görmeye başlayacak. Bebeğin bağırsakları, bebeğin yuttuğu amniyon sıvısında bulunan küçük bir miktar şekeri emerek kalın bağırsaklara aktaracak kadar gelişti. Ancak bebeğin gerek duyduğu tüm gıdayı halen plasenta temin ediyor.

Bugüne kadar bebeğinizin karaciğeri ve dalağı kan hücrelerini (bebeğin karaciğeri doğum gerçekleşene kadar kan hücresi üretmeye devam eder) üretiyordu ancak artık kemik iliği de hücre oluşumuna katkı sağlayacak kadar gelişti.

Çoğul gebelikler 
Bebekler hareket ederken birbirlerinin içinde bulunduğu keseyi sık sık tekmeliyorlar. Ancak endişe etmeyin, bu kese oldukça esnek bir yapıya sahip ve bebeklerin tekmelerinden dolayı yırtılmaz. Çoğul gebeliklerde vücutta daha fazla su tutulur. Bol bol sıvı alın, dinlenin ve her fırsatta ayaklarınızı yüksek bir yere uzatın.

Anne 
Hamilelikte yeterince egzersiz yapıyor musunuz? Hamilelikte egzersiz vücut şeklinizi korumanın yanında varis, sırt ağrısı, aşırı kilo alımı gibi bazı sorunların en az düzeyde kalmasına yardımcı olur. Ancak tabii ki hamilelik ağır sporlara başlamak için uygun bir zaman değildir, bu işin püf noktası yavaş yavaş ilerlemektir. Hamilelikte bağlar fazlasıyla gevşediğinden yaralanma riskiniz fazladır. Bu nedenle yoga, yüzme ve yürüyüş gibi hafif egzersizler ideal olacaktır. Hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayak bilekleri ve ayaklarınız özellikle akşama doğru şişmeye başlayabilir. Bol bol su için ve ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak istirahat edin.

Baba 
İkinci trimester, birlikte bazı planlar yapmak için en uygun dönemdir. İlk ayların şikayetleri bitmiş, son ayların ağırlığı henüz başlamamıştır. Bu nedenle birlikte bir tatil veya bir hafta sonu kaçamağı için ideal bir dönemdesiniz. Ancak herhangi bir seyahate çıkmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Seyahat etme imkanınız yoksa, bu dönemi eşinizle birlikte daha yakın ve daha kaliteli zaman geçirmek için kullanabilirsiniz.

Vücudunuz
Karnınızın alt tarafında oluşmaya başlayan sancı ve sızılar konusunda endişe etmeyin. Bu ağrılar doğum ile ilgili değil karın bağlarınızın çekilmesinden oluşuyor.

Duygularınız
Eğer başka çocuklarınız varsa onlara bir kardeşin geldiğini nasıl ve ne zaman haber vereceğinizi düşünmeye başladınız. Çocuklarınızın yaşları size yol göstermeli. 3 yaşından küçük çocuklara daha söylemeniz pek doğru değil. Bunun için hamileliğinizin son dönemini bekleyin. Ancak çocuklarınız 3 yaşından büyükse, durumu anlatmaya başlayabilirsiniz. Sorularını sıkılmadan yanıtlayın. Çocuklarınız daha da büyükse hamile olduğunuzu herkese söylemeden önce onlara söyleyin.


İpuçları
Bol bol kalsiyum alın, pilav ve yulaf yiyin, su yerine süt için.

f t g m