• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 19. Hafta

KREMLENME ZAMANI

Bebek
Bebeğiniz neredeyse 230 gram ve vücudu lanugoya ilave olarak, nazik teninin sudan çatlamasını ve soyulmasını önlemek üzere vernix caseosa adı verilen kremsi bir madde ile kaplanacaktır. Prematüre doğan bebeklerin vücudunun bu peynirsi tabaka ile kaplı olduğu görülür. 

Beyinde, kasları beyne bağlayan milyonlarca motor nöronu oluşmaktadır. Böylelikle bebek, istemsiz hareketlerin yanında, parmağını emmek gibi bilinçli kas hareketlerini de yapmaya başlayacaktır.


Çoğul gebelikler 
İkiz bebek bekliyorsanız, yolu yarılamış sayılırsınız! 

Anne 
Bebeğin hareketlerini henüz hissetmemiş olabilirsiniz ve bebeğin sağlığı ile ilgili kaygılarınızın bu hareketleri hissetmenizle birlikte azalacağını düşünüyor olabilirsiniz. Bebeğin hareketleri genellikle 18-22 haftalar arasında ilk olarak “seğirme” şeklinde hissedilir. Midenizde bir seğirme ya da gurultu tarzındaki bu hareketlerin bebekten kaynaklandığını fark etmeyebilirsiniz. Hamileliğinizin ilerleyen aşamalarında tekmeleri, yumrukları ve bebeğin hıçkırıklarını bol bol hissedeceksiniz! Her bebeğin değişik bir hareket tarzı vardır, ancak bebeğinizin hareket etmediğinden veya az hareket ettiğinden endişe ederseniz, doktorunuzu durumdan haberdar etmeyi ihmal etmemelisiniz.  Doğumla ilgili bir kursa katılmayı planlıyorsanız bunun tam zamanıdır. Araştırmalar kursa katılan annelerin daha kolay ve stressiz doğum gerçekleştirdiğini ortaya koymaktadır.

Baba 
Bebeğin hareketini hissetiniz ve BAM! Gerçek tonlarca ağırlıkta bir kaya gibi çarptı: BABA OLUYORSUNUZ! Önce heyecanlandınız, sonra korktunuz. Baba olmaya hazır olup olmadığınızı veya iyi bir baba olup olamayacağınızı sorguluyor olabilirsiniz. Özelikle de sizin yaşamınızda iyi bir rol modeli yer almadıysa daha da fazla endişeleniyor olabilirsiniz. Ailenize nasıl bakacağınız, onları nasıl koruyacağınıza dair endişeler duyuyor olabilirsiniz. Bu küçük tekme kafanızın içindeki henüz baş etmeye hazır olmadığınız Pandora kutusunu açmış olabilir. Kendinizi bu gibi düşüncelere saplanmış bulursanız, kaygılanmayın. Sizi bekleyen babalık rolü karşısında normal bir reaksiyon gösteriyorsunuz. Anne de, annelik rolüne ilişkin olarak benzer endişeleri yaşıyordur büyük ihtimalle. Bu konuları aranızda konuşun. Hamilelik, doğum ve çocuk yetiştirme konusunda kitaplar okuyun. Ve ihtiyaç duyduğunuzda kendinize bir mola verin. Şu anda burada bu yazılanları okuyor olmanız nasıl bir baba olacağınız konusunda pek çok ipucu veriyor zaten!

Vücudunuz
Bebeğiniz büyüdükçe kalsiyuma ihtiyacı artacaktır. Eğer yeterli miktarda kalsiyum almıyorsanız, bebeğiniz bu ihtiyacınızı kemiklerinizden karşılayacaktır. Bunun için süt içmeye, sardalya, somon balığı ve brokoli yemeğe özen gösterin.

Duygularınız
Bu hafta bebeğinizin bedenen büyümesi neredeyse tamamlandı. Bebeğinizin kirpikleri var hatta bazen başparmağını bile emiyor. Artık bebeğinizle aranızda çok güçlü bir bağ kurulmaya başlıyor. Sizin ve eşinizin sesine, müziğe tepki vermeye başlıyor.

İpuçları
Balık sağlıklı bir yiyecek olabilir ama hamileliğiniz süresince haftada birden fazla köpek balığı, kılıç ve ton balığı (taze veya dondurulmuş) yemeyin

f t g m