• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 17. Hafta

AH ŞU YAĞLAR?
       
Bebek 
Bebek 100 gram ağırlığında ve 12 cm. boyunda. Ancak bu hafta bebeğin cilt altında, onu doğumdan sonra sıcak tutacak ve koruyacak olan kahverengi yağ depolanmaya başladı ve son üç ayda birkaç katman daha yağ depolanacak. Bu yağlar doğumunda bebeğin toplam kilosunun %2-6’sını oluşturacak. 
Büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere bebeğe besin ve oksijen sağlayan ve atıkları temizleyen plasenta da bu hafta büyüyor. Bu hafta bebekte yeni bir yapı teşekkül etmiyor. 
Anne 
Kan hacminizdeki artış nedeniyle tüm vücut salgılarında bir artış meydana gelebilir. Bu nedenle daha fazla terliyorsanız, burnunuz daha fazla akıntı yapıyorsa ve vajinal akıntılar artmışsa endişe etmeyin, bunların hepsi doğumdan sonra normale dönecektir. Bu haftadan itibaren sizin kilo alımınız da hızlanabilecektir. Bu hafta rahminizin boyu göbek deliğinizin 3–4 santim altından kasık kemiğinize kadardır. 
Göğüslerinizin hamileliğinizin başlangıcından bu yana çok değişmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Göğüslere daha fazla kan ulaşmakta ve bu da göğüslerin büyümesine ve damarların belirginleşmesine yol açmaktadır. Hamilelik boyunca göğüslerinizi desteklemek üzere bedeninize uygun sutyen kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
Baba 
Anne bebeğin hareketlerini hissediyor ama siz henüz bunları ayırmıyor olabilirsiniz. Anne bazen hızla elinizi alıp karnına koyabilir ama siz hiçbir hareket hissetmeyebilirsiniz. Üzülmeyin, bebeğin size bir garezi yok, oyun oynamaya çok küçükken başlıyorlar! Anneyle şakalaşın, elinizi karnına koymaya devam edin, bunlardan birinde aniden küçük bebeğinizin hareketini hissedeceksiniz ve kalbiniz sonsuza kadar çalınmış olacak.
Vücudunuz
Düz bağırsaklarınızdaki genişleyen damarlar acı veren hemoroitlerin oluşmasına neden olabilir. Özel hemoroit kremleri veya ılık bir küvette yatmak acınızı hafifletir. Kabızlık sıkıntınızı arttıracağı için bol lifli besinler almalı ve bol su içmelisiniz.
Duygularınız
Duygularınız çok aşırı iniş çıkışlar yaşatıyor size. Günlük tutmanız ve dostlarınızla konuşmanız faydalı olacaktır. Diğer hamile kadınlarla konuşmak da sizi rahatlatır ve çok da eğlenceli olabilir.
İpuçları
Sağlık uzmanınız teşhis koymadan hiçbir ilacı 48 saat içinde yüksek dozda almayın. Probleminiz devam ederse doktorunuz size başka bir tedavi planı uygular.

f t g m