• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 11.Hafta

BANA FETUS DE!
       
Bebek 
Bu hafta ile 20. hafta arasında bebeğiniz hızla büyüyecek ve bu hafta 44–60 milimetre olan boyu 20. haftada 14–16 santimetreye ve yaklaşık 8 gram olan ağırlığı 260 grama çıkacak. Tüm bu büyümeyi kolaylaştırabilmek ve bebeğe yeterince besin taşıyabilmek için plasentadaki kan damarlarının da hacmi ve sayısı artacak. 

Kulaklar kafanın iki yanındaki nihai konumuna doğru ilerliyor, gözdeki iris tabakası bu hafta gelişmeye başlıyor. Bu hafta bebeğin tüm cüssesinin yaklaşık yarısını kafası oluşturuyor. 

Bebeğin cinsiyet organları bu hafta hızla gelişiyor. Önce, henüz kız ya da erkek olduğu belli olmasa da küçük bir doku parçası bebeğin dış cinsel organlarını oluşturur, ardından da bu doku penise veya klitoris ve büyük vajinal dudaklara (labia majör) dönüşür. Bu haftanın sonunda bebeğinizin dış cinsel organları teşhis edilebilir. 
Anne 
Rahminiz küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Bulantılarınız hafiflediği için iştahınızda artış olabilir. 
Pek çok anne adayı hamilelik süresince fazla kilo almaktan endişe eder. Ancak hamileliğiniz boyunca esas olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve asla diyet yapmamalısınız. Öte yandan kesinlikle iki kişilik yemeniz gerektiği doğru değildir. Hamilelikte günde fazladan 500 kalori almanız gerekir. İlk üç ayda genellikle artan kan hacmi, plasenta, amniyon sıvısı, bebek, göğüs ve rahimdeki büyüme nedeniyle yaklaşık 1 ila 2,5 kilo alınır. İkinci üç ayda yaklaşık 6 kilo ve son üç ayda da yaklaşık 5 kilo alınır. Hamilelik boyunca önerilen kilo alım miktarı, anne adayının hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak 11–17 kg. arasındadır. Genellikle doğumdan 1–2 hafta sonra 9–10 kilo kaybedilmektedir. 

Prenatal tanı testleri konusunu muhtemelen doktorunuz ile daha önce görüştünüz ve belki de bazı testler yaptırdınız bile. Bu testler konusunda ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, bebeğinizin sağlığına ilişkin endişeleriniz de o derece hafifleyecektir. 

Çoğul gebelikler
Bulantılar halen devam ediyor olabilir ve bulantılarla aşırı iştah hali dönüşümlü olarak geliyor olabilir. 
Baba 
Bu hamilelikten dolayı biraz bunaldınız mı? Annenin her gün değişen ruh hali, konunun maddi boyutları ve babalık sorumluluklarınıza ilişkin endişeleriniz vs. nedeniyle kendinizi sıkıntılı mı hissediyorsunuz? Sevgili Baba, sizin bir mola vermeye ihtiyacınız var. Bugün birkaç saatinizi kendinize ayırın, erkek arkadaşlarınızla dışarı çıkın, spor salonunda ter atın, maça gidin, sizi rahatlatacak bir şeyler yapın. Dönüşte eşinize bir demet gül getirmeyi ve ona teşekkürlerinizi ve kendisini ne kadar sevdiğinizi belirten bir not eklemeyi ihmal etmeyin.

Vücudunuz
Saçınız hep istediğiniz gibi şekil alıyor! Daha hızlı uzuyor, daha dolgun ve ipeksi. Tabii ki bu da hormonların bir şey. Saçlarınızı bu güzelliğini kutlamak için, bakım ürünlerinizi değiştirebilir veya yeni bir model deneyebilirsiniz.

Duygularınız
Vücudunuzdan, çevrenizle ilişkinize kadar her şey değişiyor. Önünüzdeki birkaç ayda da moralinizde iniş çıkışlar olacak. Bir kız arkadaşınızla sohbet edin.

İpuçları
Bebeğiniz doğmadan ultrason testler sırasında onun bir fotoğrafına sahip olmak isteyebilirsiniz. Sizin için videoya bile çekebilirler, bunu testlerden önce sorup yaptırabilirsiniz.

f t g m