• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 7. Hafta

TOMURCUKLAR AÇIYOR

Bebek 
Çok miniğim ama hızla büyüyorum! 
Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık olarak 8–10 mm. Kollar ve bacaklar gelişmeye devam ediyor ancak el ve ayak parmakları henüz oluşmadı. Beyin gelişmesi de devam ediyor ve göz kapakları, burun delikleri, bağırsaklar, pankreas ve bronşlar da gelişiyor.

Anne 
Genellikle bu hafta hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan şikayetlerin son haftasıdır. Hafif ölçüde kilo almış ya da vermiş olabilirsiniz, her ikisi de bu aşamada normaldir. 
Bulantıları hafifletmek için midenizin ne boş ne de çok dolu olmamasına dikkat etmelisiniz. Sık aralıklarla ve küçük porsiyonlar halinde beslenin. Doğal zencefil bulantı sırasında size yardımcı olacaktır. Örneğin bir fincan zencefil çayı içebilirsiniz. Limon da çok yararlı olabilmektedir. Limonata içebilir veya limonu keserek direkt suyunu emebilirsiniz. Sabah yataktan kalkmadan önce birkaç kraker atıştırın. 

Çoğul gebelikler
Çoğul gebeliklerin erken belirtileri şunlardır:
-Hızlı kilo alımı
-Karnın büyüklüğü ve karın cildinde kaşıntının artması
-Leğen bölgesi veya vajinada ağırlık hissi
-Vücudun su tutma eğiliminin yüksek olması
-Varisler
-Yorgunluk

Baba 

Evinizde kedi besliyor musunuz? Eğer öyleyse kedinin bakım ve temizlik işlerini siz üstlenin. Kedi pisliği plasentaya geçerek bebeğe zarar verebilen bir enfeksiyon olan toksoplazmaya yol açan bir parazit içerebilmektedir.
Vücudunuz
Hamileliğiniz geliştikçe sırt ağrılarının olması doğal, buna hormonlar neden oluyor. Akşamları uyurken yan yatıp, bacaklarınızın arasına bir yastık almanız faydalı olacaktır. Çok uzun süreler oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının, alçak topuklu ayakkabıları tercih edin ve sırtınızı kuvvetlendirecek egzersizler yapın.
Duygularınız
Eşiniz ve siz yeni rolünüzü kabullenmeye çalışıyorsunuz. Annelik ve seks arasında gidip gelirken sıkıntı çekebilirsiniz. Duygularınız hakkında konuşmaktan çekinmeyin, bu rolleri birlikte kabulleneceksiniz.
İpuçları
Gebeliğiniz süresince bacaklarınıza kramp giriyorsa, uzun süre ayakta kalmayın ve mümkün olduğunca sık sık yan yatıp dinlenin.

f t g m