Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Sitesi

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Çocuk Masalları
Çocuk Masalları

Derviş Masalı

e-Posta Yazdır PDF


Evveli  bir  varmış bir  yokmuş bir  derviş ile  bir  kocakarı varmış Derviş her  gün  kocakarının  evine  gelir:  “Koca  nine!  Herkes  eder,  kendi  kendine  eder, yine  kendi  kendine  eder”  der  dururmuş. Kocakarı bu  dervişten bıkmış usanmış. "Usandım şu dervişten! Bir kurtulsam!." dermiş. Günlerden bir gün bir katmer yapmış. İçine ağu koymuş. "Şunu şu derviş müsveddesine yedireyim de görsün böyle tak tak ötmesini." demiş

O gün derviş yine gelmiş: “Koca  nine!  Herkes  eder,  kendi  kendine  eder, yine  kendi  kendine  eder” demiş. Kocakarı agulu katmeri dervişe vermiş. Derviş yine: “Koca  nine!  Herkes  eder,  kendi  kendine  eder, yine  kendi  kendine  eder” demiş." demiş ve çıkıp gitmiş. Gide gide bir yere varmış. Orası askerlerin geldiği yer imiş. oysaki kocakarının askerde bir oğlu varmış. tezkere ilegeliyormuş. o kadar açıkmış ki, açlığından karnı zil çalıyormuş.Karşısındaki eli çıkınlı gelen dervişe: "Ne olur derviş amca çok açım elindeki ekmeği ver." diye yalvarmış. Derviş de ağulu katmeri vermiş.

Oğlan ekmeği yedikten sonra vücüduna bir fenalık gelmiş. kendisini eve zor atmış. eve gelince "sırı dikme" gitmiş. Anası "ne oldu oğlum, sana ne oldu?" diye dövünmeye başlamış.Oğlan: "Çok açıkmıştım, karışma bir derviş geldi. Elindeki katmeri istedim. o da verdi. Katmeri yedim. Oyasaki katmer zehirli imiş. Ölüyorum." cevabını vermiş Anası: "Ah benim yavrucuğum! O katmeri ben yaptıydım, dervişi zehirleyim diye. Şimdi ne oldu" diye çırpınmaya başlamış. Oğlan ölmüş. Kocakarı dizlerini dövmeye, saçını başını ylmaya başlamış. Fakat elden ne gelir? Olan olmuş bir kere dervişin dediği doğru değil mi imiş? Derviş ona:“Koca  nine!  Herkes  eder,  kendi  kendine  eder, yine  kendi  kendine  eder." Dememiş mi? Koca nine kendi kendine etmiş. Ebu cehil kazdığı kuyuya kendi düşer derler. Koca nine de kazdığı kuyuya kendisi düşmüş.

Derleyen: Hüsnü YILDIZ

Kaynak: http://ekitap.kulturturizm.gov.tr

 

 

Rapunzel Masalı

Yazdır

Çocuk Masalları, Rapunzel

Bir zamanlar bir kadınla kocasının çocukları yokmuş ve çocuk sahibi olmayı çok istiyorlarmış. Gel zaman git zaman kadın sonunda bir bebek beklediğini fark etmiş. Bir gün pncereden komşu evin bahçesindeki güzel çiçekleri ve sebzeleri seyrederken, kadının gözleri sıra sıra ekilmiş özel bir tür marula takılmış. O anda sanki büyülenmiş ve o marullardan başka şey düşünemez olmuş.

“Ya bu marullardan yerim ya da ölürüm” demiş kendi kendine. Yemeden içmeden kesilmiş, zayıfladıkça zayıflamış.

Sonunda kocası kadının bu durumundan öylesine endişelenmiş, öylesine endişelenmiş ki, tüm cesaretini toplayıp yandaki evin bahçe duvarına tırmanmış, bahçeye girmiş ve bir avuç marul yaprağı toplamış. Ancak, o bahçeye girmek büyük cesaret istiyormuş, çünkü orası güçlü bir cadıya aitmiş. Kadın kocasının getirdiği marulları afiyetle yemiş ama bir avuç yaprak ona yetmemiş. Kocası ertesi günün akşamı çaresiz tekrar bahçeye girmiş. Fakat bu sefer cadı pusuya yatmış, onu bekliyormuş. “Bahçeme girip benim marullarımı çalmaya nasıl cesaret edersin sen!” diye ciyaklamış cadı.

“Bunun hesabını vereceksin!” Kadının kocası kendisini affetmesi için yarvarmış cadıya. Karısının bahçedeki marulları nasıl canının çektiğini, onlar yüzünden nasıl yemeden içmeden kesildiğini bir bir anlatmış.

“O zaman,” demiş cadı sesini biraz daha alçaltarak, “alabilirsin, canı ne kadar çekiyorsa alabilirsin. Ama bir şartım var, bebeğiniz doğar doğmaz onu bana vereceksiniz.” Kadının kocası cadının korkusundan bu şartı hemen kabul etmiş. Birkaç haftasonra bebek doğmuş. Daha hemen o gün cadı gelip yeni doğan bebeği almış. Bebeğe Rapunzel adını vermiş. Çünkü annesinin ne yapıp edip yemek istediği bahçedeki marul türünün adı da Rapunzel’miş. Cadı küçük kıza çok iyi bakmış. Rapunzel oniki yaşına gelince, dünyalar güzeli bir çocuk olmuş.

Devamını oku...
 

Kurt Masalı

Yazdır

KURT MASALI

Kurt bir akşam acıkmıştı
Dağlarda ava çıkmıştı

Bakınarak sağa sola
Geldi en işlek bir yola

Dedi: ”Bu çok güzel bir yer,
Bir kısmetim varsa eğer,

Ayağıma gelir kendi.”
Seçtiği yeri beğendi.

Devamını oku...