• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2020 - Çocuk Eğitimi

Gebelik 10. Hafta

HAREKET ZAMANI

Bebek 
Bebeğiniz bu hafta tepeden popoya 27–35 mm uzunluğunda ve 4 gram ağırlığında.  Bebeğin tüm hayati organları oluştu ve hep birlikte çalışmaya başlıyorlar. Beyin gelişimi bu hafta son derece hızlıdır.

Bebeğinizin beyninde her bir dakikada yaklaşık 250.000 yeni sinir hücresi üretilmektedir! 
Dış cinsiyet organları şekillenmeye başladı. Kulaklarının dış şekillenmesi ve üst dudağın şekillenmesi tamamlandı. Parmaklar birbirinden bu hafta ayrılıyor ve erkek bebek sahibi olacaksanız, testisleri bu hafta erkeklik hormonu testosteron üretmeye başlıyor. Dirsekler, dizler, el ve ayak bilekleri ve omuz gibi tüm eklemler oluştu. 

10. haftadan sonra doğumsal anomali gelişme riski düşmektedir. Ayrıca bu hafta embriyon dönemi sona ermekte ve bebeğiniz resmen bir fetüs olarak değerlendirilmektedir.
Anne 
Bulantılarınız biraz hafifledi, ancak bunlardan tamamen kurtulmak için birkaç hafta daha sabretmeniz gerekebilir. Öte yandan hormon değişiklikleri ruh durumunuzda çalkantılar yaratmaya devam ediyor. Sabredin, yakında bunlar da geçecek. 
Hamilelikte kan hacminiz %40–50 oranında artacak. Bunun bir sonucu olarak, özellikle de karnınız, göğüsleriniz ve bacaklarınızda damarlarınız belirginleşecektir. 
Bel oyuğunuz kaybolmak üzere! Bel ve göbek çevrenizin ölçüsünü alarak bir kenara kaydederseniz, ileride eğlenceli kıyaslamalar yapabilirsiniz! 
Baba 
Eşinizin çalkantılı ruh hali sizde de mi tezahür etti? Bir an pencereye çıkıp baba olacağınızı tüm dünyaya haykırmak isterken, biraz sonra baba olacağınızı tamamen unutmak istiyor, bunun fikri bile dehşete düşmenize mi neden oluyor? Üzülmeyin. Bunlar normal babalık kaygıları. Tüm düşüncelerinizi, heyecanınızı ve endişelerinizi eşinizle paylaşmaya çalışın. Muhtemelen o da benzer duyguları yaşıyor çünkü.
Vücudunuz
Mide yanması hissedebilirsiniz. Her ne kadar bunu engelleyemeyecek olsanız da, az yiyerek, acı, baharatlı ve yağlı yemekler yemeyerek mide yanmasını azaltabilirsiniz. Gece geç saatte yemek yemeyin.
Duygularınız
Bu günlerde daha duygusal olmanız doğal. Biraz duygusal bir reklama bile ağlayabilir, ufak bir şaka karşısında gülme krizlerine girebilirsiniz. Değişen hormonların bu iniş çıkışlara etkisi çok büyük. Çok uzun süre moraliniz bozuk olursa doktorunuza danışın.
İpuçları
Gebeliğinizin ilk aylarında göğüslerinizde sızı ve acı hissedersiniz. Gerçekte, bu hamileliğin ilk belirtisi, ilk işaretidir.

f t g m