• "Çocukların, nasihatten çok iyi örneğe ihtiyaçları vardır."

  • "Çocuğa verilebilecek en güzel şey zamandır."

  • "Çocukta ruh ve beden eğitimi ve gelişimi beraber yürütülmelidir. " (İbni Sina)

  • "Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi, duayı hiç bırakmazlardı" Hz.Muhammed

Copyright 2021 - Çocuk Eğitimi

Gebelikte 16. Hafta

KIZ MI, ERKEK Mİ?

Bebek 
Bebeğiniz bu hafta 80 gram ağırlığında ve 188 mm. boyunda. Bebeğin ilk kas hareketleri istemsiz olmakla birlikte bu hafta bazı istemli kas hareketleri yapmaya başlayacak. Başını dik tutabilir ve yüz kaslarının gelişmesi sayesinde göz kırpmak ve kaş çatmak gibi yüz ifadeleri sergileyebilir.


İskelet sistemi geliştikçe kemiklerde depolanan kalsiyum miktarı da artar. Bebeğiniz kız ise bu hafta yumurtalıklarında milyonlarca yumurta oluşur.
Bebek 40-45 dakikada bir mesanesini boşaltmaktadır. Bebeğin cinsiyeti bu hafta ultrason yardımı ile teşhis edilebilir.
İlk hamileliğiniz değilse, çok kilolu değilseniz veya kalın bir rahme sahip değilseniz bebeğin kemiklerinin gelişmesi ile birlikte bu hafta ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Henüz hissetmiyorsanız panik yapmayın, ilk hamileliğini yaşayan annelerin çoğu ilk bebek hareketlerini 21-24 hafta arasında hisseder.
Rahim içinde yerinin henüz geniş olması sayesinde bebeğiniz bu haftalarda kol ve bacaklarını bol bol hareket ettirir.


Çoğul gebelikler 
Bu hafta ikizlerin her birinin boyu yaklaşık 110 mm. ve ağırlığı yaklaşık 60 gr.


Anne 
16 ile 18. hafta arasında doktorunuz, anne kanındaki, fetüs tarafından üretilen bir protein olan alfa-fetoprotein, hamilelik hormonu HCG ve estriol hormonu düzeylerine bakılan üçlü tarama testi yaptırmanızı önerebilir. Bu testin sonuçları bebekte spina bifida gibi nöral tüp defektlerini veya down sendromu gibi genetik anomalilerin bulunma riskini (bulunup bulunmadığını değil) verir. Testin yapıldığı 1000 kadından 50’sinde risk bulunacak ve bunlardan yalnızca bir ya da iki bebekte gerçekten nöral tüp defekti ortaya çıkacaktır. Öte yandan testin tüm nöral tüp defekti ve down sendromu vakalarını yakalayamaması da söz konusudur. Bu testin avantajları ve dezavantajlarını doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşun. Bağ dokunuz gerilmeye devam ediyor, bu nedenle karın bölgenizde bir miktar gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz.

Baba 
Kendinizin ve eşinizin hayat sigortası var mı? Yoksa yaptırmak için bundan daha uygun bir zaman olamaz. Eşlerden birinin başına bir şey gelmesi durumunda diğer taraf borçlar, eğitim masrafları, vb. ile zorlanmamalı.
Vücudunuz
Bazı kadınlar hamilelikleri süresince varisten şikayet eder. Bunu sebebi kan basıncının ve hormonların artmasıdır. Tabii kilo alımı ve ırsi özellikler de varise yan etkenlerdir. Egzersiz ve varis çorapları faydalı olacaktır. Çoğu varis problemi doğumdan sonra yok olur.
Duygularınız
Bebeğinizin cinsiyeti ile ilgili merakınız arttı. Öğrenip öğrenmemek eşinizle birlikte karar vermeniz gereken bir konu. Bazı kişiler cinsiyeti öğrenmenin hile yapmak olduğunu düşünse de aslına bebeğe hazırlık yapmak açısından oldukça pratik.
İpuçları
Yan yatarak uyumaya başlayın. Karnınız büyüdükçe bu yatışı daha çok seveceksiniz. Bazen fazladan yastıklarla karnınıza destek verin. Sırtınıza da yastık koyarak arka üstü yatmanızı engelleyin. Bacaklarınızın arasına da yastık koyarak bacaklarınızın üstünü dinlendirin.

f t g m